Zástěna na balkon zajistí soukromí a zároveň je to designový doplněk vytvářející příjemnou atmosféru

Balkon je místo, které nám slouží k odpočinku, pro který chceme také soukromí. V případě, že jej nemáme, snažíme se ho vytvořit. Velkým pomocníkem je balkonová zástěna.

 

Zástěna na balkon – soukromí i design

Zástěna na balkon je vhodnou volbou především v případě, kdy si chceme vytvořit dostatečné soukromí. Nejčastěji se připevňuje na balkonové zábradlí a vytvoří tak ochrannou clonu proti nežádoucím pohledům sousedů a v případě, že bydlíme v přízemí nebo nižších patrech panelového domu, tak i kolemjdoucích.

Pokud na balkoně pěstujeme květiny, bylinky nebo drobnější zeleninu, uchrání je před slunečním žárem nebo prudšími poryvy větru. Kromě toho, že jsou zástěny proti soukromí na balkon a ochrání před sluncem a větrem, brání vypadávání věcí z balkonu.

Jestliže máme doma malé děti, ty velice rády vyhazují z balkonu různé předměty. Zástěnu na zábradlí nainstalujeme a máme jistotu, že děti z balkonu nic nevyhodí nebo se nezraní. Mezery mezi tyčkami zábradlí totiž lákají k tomu, že děti mezi nimi prostrkují ruce a nohy.

zástěna

Kromě ochrany a soukromí však zástěna na balkon vytváří také stylový doplněk. Vybírat můžeme nejen z různých vzhledů, ale také materiálů. Široký výběr celé řady zajímavých variant nabízejí obchody a řetězce pro kutily a se zahradnickými potřebami a pomůckami.

Patří mezi ně také Hornbach, OBI, Baumax nebo Bauhaus. 

Balkonové zástěny z různých materiálů

K dostání jsou zástěny na balkon, jak v různých barvách nebo vzorech, tak i z různých materiálů.

  • Ratanová zástěna na balkon

Je odolná proti vodě, mrazu i UV záření, nepotřebuje žádnou speciální údržbu, postačí pouze voda a hadřík, případně trochu saponátu.Vybírat si můžeme zástěny různých rozměrů a v několika barevných variantách. Kromě toho je ratan materiál přírodní, navozuje tedy velmi příjemnou atmosféru.

  • Rákosová zástěna na balkon

Rákos, stejně jako ratan, je také materiál přírodní. Nevýhodou je, že je křehčí, než ratan. Negativně na něj působí nepříznivé počasí, slunce mění jeho vzhled. Rákosovou zástěnu je tedy nutno obměňovat nebo ji použít pouze tam, kde na ni nebude pršet nebo foukat silný vítr.

zasteny

  • Bambusová balkonová zástěna

Především zástěny, které jsou vyrobené z bambusu neštípaného, se vyznačují vysokou odolností. Jednotlivé tyčky, tvořící zástěnu, se k sobě připevňují drátem, který je poplastovaný, díky čemuž je odolný proti rezivění.

Setkat se můžeme i s napodobeninami bambusu, které se vyrábějí z PVC. Jsou daleko odolnější a mají delší životnost.

  • Textilní balkonová zástěna

Pro výrobu tohoto druhu zástěny se, ve většině případů, používá polyester. Některé modely mají ještě na povrchu ochrannou vrstvu vyrobenou z teflonu. Povrch látky tak odolává vodě a případným nečistotám, které se objevují ve vzduchu. V nabídce nalezneme nepřebernou škálu barev i vzorů.

  • Dřevěná zástěna na balkon

Zástěna vyrobená ze dřeva se vyrábí v různých variantách. Některé typy napodobují ploty a jsou upevněné v lištách, jindy se zavěšují zástěny na balkonové zábradlí. Tyto modely jsou skladnější. Záleží jen na nás jaké variantě dáme přednost.

zastenynabalkon

Na co se zaměřit při výběru zástěny?

Vzhledem k tomu, že zástěna na balkon musí odolávat nejen slunečním paprskům, ale také dešti, větru a mrazu, měli bychom volit materiál odolnějšího charakteru.

Také je dobré myslet na to, aby poskytovala nenáročnou údržbu. Pokud máme na balkoně zahradní nábytek, měla by s ním ladit a to jak barevně, tak právě i materiálem. Jinak bude narušovat příjemnou atmosféru, kterou od posezení na balkoně očekáváme.

Jak balkonovou zástěnu instalovat?

Pokud zvolíme klasické modely, není to nic náročného. Na snazší instalaci myslí již výrobce. Jestliže se jedná o závěsnou zástěnu, bývá opatřená očky nebo poutky a provázkem či drátkem. Ty protáhneme poutky či očky a upevníme ke koncům zábradlí.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte