Garnýže do domácnosti, na chatu nebo třeba do kanceláře. Jak vybrat ty správné?

Do většiny interiérů používáme ochranu proti slunečním paprskům a v případě, že se prostory nacházejí v přízemí, tak i proti nenechavým pohledům kolemjdoucích. Řešení jsou různá, nejčastěji se jedná o záclony, závěsy či žaluzie. V případě, že chceme do interiéru pověsit záclony nebo závěsy, budeme si muset pořídit také garnýže.

Co jsou garnýže a jak vybrat ty pravé?

Garnýže na záclony jsou tyče nebo lišty vyrobené z různých druhů materiálů. Pokud chceme na okno umístit záclonu i závěs, pak jsou ideální volbou garnýže dvouřadé. Instalují se různými způsoby nad okno a závěs nebo záclonu na ně upevňujeme pomocí kroužků nebo různých klipů. V nabídce nalezneme garnýže různých délek i designů. Díky tomu se mohou stát dokonce i estetickým doplňkem interiéru. Zvolit si však můžeme i takové modely, které nejsou tolik nápadné. Vhodně zvolená garnýž nám umožní opticky zvětšit malé okno a také může mít vliv na celkový vzhled prostoru. Při nákupu garnýže nesmíme zapomenout ani na koncovky, které se, ve většině případů, kupují samostatně. Zase máme na výběr nepřeberné množství různých druhů.

Výběr garnýže podle prostoru

Pokud vybíráme garnýže do domácnosti, asi budeme volit kvalitní kousky, které dokonale zapadnou do našeho interiéru. Nejčastější volbou jsou garnýže dřevěné. Pořizujeme-li garnýže na chalupu či chatu, mohou to být garnýže levné, přesto však kvalitní. V tomto případě se může jednat o garnýže záclonové vyrobené nejen ze dřeva, ale také z kovu nebo plastu. Pokud chceme pořídit garnýže do kanceláře, restaurace nebo třeba hotelu, záleží na celkovém vzhledu interiéru. Široký výběr nabízí obchody s vybavením pro domácnost. Patří mezi ně IKEA, OBI nebo Bauhaus.

Výběr garnýže podle účelu

V tomto případě se jedná o to, zda chceme, aby byla garnýž zároveň jako dekorace či nikoli.

  • Garnýž jako dekorace

Chceme-li, aby garnýž sloužila nejen svému účelu, ale zároveň byla také dekorativním prvkem místnosti, je potřeba její výběr dokonale promyslet. Vhodný výběr garnýže totiž ovlivní celkový vzhled interiéru. Jestliže máme interiér laděný v klasickém stylu, můžeme si pořídit garnýž dřevěnou. Je-li náš interiér laděn do moderního nebo minimalistického stylu, pak to mohou být třeba garnýže kovové. Široký výběr různých modelů nabízí Hornabch nebo Baumax. Pokud si pořídíme garnýž přes celou stěnu a s interiérem vhodně zkombinujeme záclonu a závěs, dodáme luxusní vzhled celé místnosti. Důležitou roli hrají i koncovky.

  • Garnýž jako funkční prostředek

Tady je potřeba především určit počet řad – zda bude garnýž sloužit pouze pro záclonu nebo i závěs.

Potřebujeme-li garnýž pouze pro záclony, nemusíme volit modely pevné a mohutné. Jestliže chceme na garnýž zavěsit i závěs, pak je potřeba sáhnout do nabídky garnýží pevnějších a stabilnějších.

Výběr garnýže podle montáže

Vhodně zvolená garnýž může opticky zvětšit okno, ale také opticky sníží strop. To je nežádoucí fakt u místností se stropem nízkým. Nabízejí se dvě možnosti – garnýže do stropu nebo do stěny. U obou možností je potřeba dobře promyslet, jak vysoko nad okno garnýž umístíme.

Výběr garnýže podle materiálu

V tomto případě můžeme volit garnýže vyrobené ze dřeva, kovu nebo plastu.

  • Dřevěné garnýže

Dřevo je materiál přírodní, musíme brát v potaz, že by se garnýž mohla časem prohýbat. Tomu zabráníme vhodně zvoleným průměrem. Čím bude garnýž delší, tím větší by měla mít průměr.

  • Kovové garnýže

Mají větší stabilitu a v nabídce nalezneme garnýže celokovové nebo duté. U druhé varianty však hrozí, že se začne časem prověšovat. Především pokud na garnýž pověsíme těžší závěs.

  • Plastové garnýže

V tomto případě se jedná spíše o garnýž s kolejnicovou drážkou.

Tipy na závěr

Pokud máme v místnosti více oken, měli bychom do nich volit vždy stejné garnýže. Jinak narušíme celistvý vzhled místnosti. Styl námi zvolených garnýží byl měl být v souladu s dalšími interiérovými prvky – úchyty skříní, klik dveří a podobně.

Pořídit si můžeme také garnýže elektrické. Ty jsou vhodnou volbou pro velké prosklené plochy nebo místnosti s vysokými stropy. Vzhledem k tomu, že cena těchto modelů je poměrně vysoká, používají se především do místností reprezentativních.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte