Zahradní krb nejen na přípravu pokrmů. Správně zvolený model může být i designovým prvkem zahrady

 

Pokud máte zahradu a milujete venkovní posezení s přáteli, pak byste mohli pouvažovat o zahradním krbu. Zahradní krb však nemusí sloužit pouze pro přípravu pokrmů, ale také může vytvářet originální doplněk vaší zahrady a dokonce se může stát i jejím výrazným solitérem. Vzhledem k tomu, že modelů je v současné nabídce nepřeberné množství, je potřeba vybírat s rozvahou. Objednat si můžete zahradní krb s montáží, problém není ani smontovat zahradní krb svépomocí.

Na co se zaměřit pří výběru zahradního krbu?

Prvním a velmi důležitým hlediskem je velikost a dispozice zahrady. Také umístěný krbu hraje velkou roli. Bude jeho místo v rohu zahrady, u nějaké stěny nebo jej hodláte postavit volně do prostoru? Mezi další hlediska pak patří četnost používání krbu a množství pokrmů, které budete v krbu připravovat.

Velkou výhodu nabízí zahradní krb s udírnou, kde můžete maso nejen grilovat, ale i udit. Zaměřte se jak na kvalitu provedení, tak i na funkčnost krbu. Pokud si nejste úplně jisti, můžete zavítat do některého z obchodů a řetězců nabízejících zahradnický sortiment a nabídku si porovnat. Kromě toho tak uvidíte jak vypadají jednotlivé modely v reálu. Navštivte Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus, Norman nebo Eneko a nechte se inspirovat. Jestliže chcete krb využívat pouze příležitostně, pouvažujte o tom, že si pořídíte zahradní krb bazar nebo zahradní krb výprodej.

garden 5009952 640

  • Základní části zahradního krbu

Aby byl krb funkční, měl by se skládat z několika základních částí. První z nich je podstavec, ten zajišťuje stabilitu. Na něj se pak umísťují další části – skladovací  prostor pro palivo, ohniště, pracovní deska a stříška obsahující komín. Stříška zajistí, aby do krbu nezatékala voda.

  • Materiál

Mezi časté druhy krbů, co se materiálů týká, bývá zahradní krb zděný nebo zahradní krb betonový. Ideální volbou je beton žáruvzdorný. Luxusní vzhled pak nabízejí modely obložené přírodním kamenem.

  • Další tipy pro výběr

Životnost krbu ovlivní kvalita materiálu. Krb musí odolávat vysokým teplotám i nepříznivému počasí. Pohodlí při grilování zajistí vhodná výška ohniště i pracovního prostoru. Snadnou údržbu krbu pak nabídne vyjímatelný popelník.

log 1869250 640

Umístění zahradního krbu

Pro zahradní krb vyberte takové místo, které bude v závětří, se zpevněnou nebo dlážděnou plochou, která bude vodorovná. Pokud si budete pořizovat krb bez základové desky, ideálním základem bude dlažba. Pokud kupujete krb se základovou deskou, pak podklad pro ni může tvořit i podloží štěrkopískové, které bude zhutnělé a vodorovné. Zahradní krb je nutno umístit v dostatečné vzdálenosti od jakékoli stavby, ale také od porostů a dřevin. Stavba zahradního grilu, a především jeho následné používání, by nemělo obtěžovat sousedy, nevyhnete se totiž kouři.

outside 254716 640

Výběr paliva

Pro zahradní krby je určeno dřevo nebo dřevěné uhlí. Pokud budete používat dřevo, vyberte takové, které neobsahuje pryskyřici, nebude vznikat dým. Také je potřeba aby bylo dostatečně vyschlé. Nemáte-li možnost používat dřevo, opatřete si dřevěné uhlí.

Užitečné doplňky

Součástí každého krbu je grilovací rošt, který má nerezovou povrchovou úpravu. Kromě toho si můžete pořídit i další doplňky, které vám usnadní přípravu pokrmů Patří mezi ně grilovací jehla, motorek určený pro otáčení jehly, odkládací stolek nejen na potraviny, ale také na příbory a další potřebnosti vhodné k přípravě a úpravě pokrmů. Přichycení masa brání různé spreje určené pro promazání roštu. Snadné otáčení a manipulaci s pokrmy umístěnými na roštu usnadní grilovací kleště nebo lopatka. Ta vám poslouží při manipulaci s pokrmy jemnějšími, mezi něž patří zelenina nebo rybí maso.

meat skewer 1440105 1280

Samozřejmostí jsou pak pomůcky, které využijete při čištění. Tady je potřeba se řídit doporučením přímo od výrobce. Vy, jako šéfkuchař, určitě oceníte grilovací zástěru a rukavice a váš krb si zajisté zaslouží ochranný obal, jenž jej bude chránit nejen proti nevlídnému počasí, ale také proti nečistotám a prachu.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte