Vhodně zvolená plovoucí podlaha je dobrou volbou do téměř každého interiéru

Vzhledem k tomu, že podlaha ovlivňuje celkovou atmosféru místnosti a dodává jí příjemný vzhled, je potřeba jejímu výběru věnovat náležitou pozornost. Kromě toho bývá její výměna dosti náročná, také investice do nové podlahy není zrovna laciná záležitost.

Na co se zaměřit při výběru podlahy?

Měli bychom zvolit takový vzhled, který bude nadčasový a bude se nám líbit i po delším čase. Co se barevného ladění týká, ideální volbou jsou tóny světlejší a barvy spíše neutrální. Díky tomu vždy doladíme vhodný nábytek i celkový vzhled místnosti.

podlaha67

Velkou roli hraje také péče o podlahu. Většina z nás má zájem na to, aby údržba podlahy byla co nejsnazší. Nikomu se nechce úklidem trávit dlouhý čas.

Hornbach, OBI, Baumax nebo Bauhaus nabízejí široký výběr podlahových krytin. Pokud tedy uvažujeme o podlaze nové, měli bychom se podívat, jaké možnosti máme a za jakou cenu si můžeme podlahu pořídit. Velmi častou volbou je plovoucí podlaha

Proč právě plovoucí podlaha?

Plovoucí podlaha nabízí přijatelnou cenu a vybírat si můžeme z celé řady materiálů. Mezi ty nejčastější patří plovoucí podlaha laminátová, vinylová nebo dřevěná. Laminátová podlaha je cenově přijatelná a v nabídce nalezneme imitace celé řady materiálů. Vinylová podlaha je odolná a příjemná na dotek, dřevěná podlaha je kvalitní, ale dražší.

Také pokládání plovoucích podlah není tak problematické. Podlaha se nespojuje pevně s podkladem. Díky tomu se montuje snadno a rychle. K ukončení u zdi slouží lišta k plovoucí podlaze.

podlaha

Vybrat si můžeme různé designy i materiály. Ani demontáž není tak náročná. Plovoucí podlaha funguje i jako dokonalá izolace tepla i akustiky. Hospodyňky zajisté uvítají její nenáročnou údržbu. Postačí vysavače nebo mop a vlhký hadr. Podlaha je vhodná i do domácnosti, kde žije alergik.

Má plovoucí podlaha i nějaké nevýhody?

Také se nějaké najdou. Především není vhodná do prostoru, kde je neustále vlhko nebo naopak velké sucho. Dobře na ni nepůsobí ani časté teplotní výkyvy. Také místnosti, které jsou dosti namáhané, nejsou pro plovoucí podlahu příliš vhodné. Jedná se především o kuchyň.

Tady nám přeci jenom občas upadne nějaké to nádobí nebo nůž, zadaří se nám vylít horkou vodu nebo polévku a podlaha bude hned poškozená, ani se nenadějeme. Pozornost bychom měli věnovat také zátěži bodové – předměty s vyšší hmotností (piano v obývacím nebo dětské pokoji, těžké skříně).

Podlaha laminátová

Stručně řečeno - základ tvoří lisovaná deska, většinou z MDF, vrchní vrstva je opatřená fólií nebo několika vrstvami papíru. Ten se napouští speciálními druhy pryskyřice. 

ppodlaha4

  • Výhody

Vybírat si můžeme z velkého množství barev a vzorů. Zámkový mechanismus umožňuje snadnou instalaci. Podlaha není náročná na údržbu, je odolná, působením světla nemění barvu a je i cenově přijatelná.

  • Nevýhody

Opotřebené plochy se nedají zrenovovat. Podlaha je citlivá na vlhkost. Pro někoho může být její povrch studený. 

Podlaha vinylová

Vinyl je materiál, který se těší dlouhé životnosti. Je však potřeba vybrat kvalitní kousky. Vybírat si můžeme z celé řady různých stylů i dekorů. Mezi oblíbené patří dokonalé imitace přírodního dřeva nebo kamene. Ničím neobvyklým není ani imitace dlažby nebo keramiky.

  • Výhody

Je odolná vůči náročným podmínkám, také životnost má poměrně dlouhou. Pokud se nám podaří ji poškodit, vyměníme pouze vadnou část. Je voděodolná, lze pod ni umístit i podlahové topení. Hospodyňky uvítají její snadnou údržbu. Také finanční náklady na její pořízení jsou přijatelné.

  • Nevýhody

Po poškození se vinylová podlaha nedá zrenovovat. Můžete však vadné části vyměnit.

Podlaha dřevěná

Vzhledem k tomu, že dřevo je materiál přírodní, dodá interiéru nezaměnitelné kouzlo. Dobře izoluje teplo i zvuky a je to vhodná volba i do domácností, kde žijí alergicky. Dřevěná podlaha má dlouhou životnost. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Další zajímavé články

Nepřehlédněte