Kovové ploty jsou jednou z efektivních alternativ, jak ohraničit svůj pozemek kolem domu

Když se rozhodnete postavit si nový dům či se pustit do rekonstrukce, je pro vás prioritní, co nejdříve bydlet, což je zcela pochopitelné. Je logické, že rozhodnutí o vzhledu a vybavení exteriéru, včetně plotu, se stává druhořadým. Navzdory tomu, je plot důležitou součástí vaší zahrady a jeho výběr je třeba důkladně zvážit. Plot určuje především hranice vašeho pozemku, ale také má zamezit vstupu nezvaným hostů – ať už těm lidským nebo zvířecím. Plot nejen ohraničí váš pozemek, ale také slouží jako jeden způsobů ochrany vašeho majetku a vašich blízkých.

Ačkoli mezi nejvíce používané patří ploty ze dřeva, kovové ploty si získávají stále větší oblibu a to hned z několika důvodů. Plotové dílce kovové zdobí stále více domů, průmyslových objektů, ale také luxusních rezidencí a vil.

  • Kovové ploty již nejsou jen doménou bohatých

V koloniálních dobách byly kovové ploty celkem obvyklé, ovšem jen u bohatých lidí, kteří bydleli v měšťanských domech. Teprve v 19. století, kdy se kovářství stalo běžnější profesí, šly ceny kovových plotů dolů. V dnešní době se již nepoužívá těžké železo, nýbrž mnohem lehčí a praktičtější ocel nebo hliník. 

Kovové ploty začaly být přístupnější i pro méně movitý lid, což mělo za následek i jeho sériovou výrobu. Jsou běžnou součástí sortimentu známých obchodních řetězců pro kutily - Hornbach, OBI, Baumax, Bauhaus, Lomax

  • Kovové ploty mají mnoho výhod, které jim nelze upřít

Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběrů čehokoli je vždy cena. Při stanování rozpočtu na koupi plotu, je třeba mít vždy na paměti „téměř nesmrtelnou“ životnost kovového plotu. Tím se z něj stává velmi efektivní investice.

Bezpečnost rodiny a majetku je pro každého majitele nemovitosti prioritou. Kovové plotové pole je silné a pevné, schopné zajistit jakoukoli rezidenci nebo objekt.

Další nespornou výhodou kovových plotů je jejich nulová údržba. Opravdu nulová – žádné broušení, lakování nebo barvení. Kovový plot je jednorázovou investicí na desítky let.

Při pojmu kovový plot vás možná napadne, že se jedná o chladné neestetické monstrum, které zkazí ráz vašeho exteriéru. Možná budete překvapeni vzhledem některých kovových plotů, mnohdy beroucí dech.

Kovové ploty mají vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům. Mráz, déšť, kroupy ani horké slunce nijak nepoškodí stabilitu a vzhled plotu.

  • Rez je běžnou mylnou představou

Ačkoli si mnoho lidí myslí, že hliník nebo ocel mají sklony ke rzi, není tomu tak. Přirozená ocel, bez úprav, je někdy náchylná ke rzi, ovšem ploty z oceli si svůj stav zachovají i 20 let beze změny.

Naproti tomu, hliníkové ploty jsou na tom podstatně lépe, odhaduje se, že vydrží bez rzi až 10 000 let – přirozeně to zatím nebyl nikdo schopen potvrdit. Každopádně se nedá popřít, že je slitina hliníku ideální volbou.

  • Instalace kovových plotů není složitá

Pokud patříte mezi zkušené kutily, bude pro vás instalace kovového plotu hračka. Mějte na paměti, že u všech typů jsou nutné plotové sloupky kovové. Sloupky se vsazují do děr vylitých betonem.

Pokud se vám nechce kopat nebo neumíte pracovat  betonem, nechte raději práci na profesionálovi. 

  • Design, který si přizpůsobíte

Ačkoli jsou dnešní kovové ploty z oceli nebo hliníku, dají se jimi napodobit tepané železné ploty z koloniálních časů, které působily honosně s nádechem luxusu. Klasické železné ploty se dnes již téměř nepoužívají, nahradily je méně nákladné a kvalitnější ploty z oceli a hliníku.

Majitelé nemovitostí chtějí nezdolné ploty s dlouhou životností, který ochrání rodinu, majetek a domácí mazlíčky. Zda dáte přednost oceli nebo hliníku, je již jen na vás.

 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte