Kuchyňská deska patří mezi nejnamáhanější části kuchyně. Jak vybrat tu správnou?

Ačkoli máme tendence vybírat vše podle vzhledu, kuchyňská  pracovní deska musí především funkční a odolná. 

Kuchyňská deska má velmi náročnou roli: jako místo pro přípravu všech jídel se očekává, že budou odolné (odolné proti skvrnám, poškrábání a horku), estetické a ekonomické. Se všemi dnes dostupnými možnostmi není divu, že výběr materiálu pracovní desky je frustrující rozhodnutí. 

U výběru kuchyňské linky je rozhodující materiál. Obkladové desky za kuchyňskou linku mohou být ze stejného materiálu, jako je samotná linka. 

Většina hypermarketů pro kutily, například Obi, Hornbach, Baumax, Bauhaus, má ve své nabídce několik typů kuchyňských desek.

  • Žula

Žula je vhodná pro ty, kteří milují nesrovnatelnou přírodní krásu, ale jsou připraveni na občasnou údržbu, aby ochránili svou investici. Vzhled se liší kus od kusu. Vizuální pohyb a živé barvy dodávají žule přirozenou krásu, kterou nelze napodobit. 

Porézní povrch vyžaduje údržbu (tmel) každých 10-15 let, aby byl chráněn před skvrnami a pronikáním oleje. Péči vyžaduje také lišta ke kuchyňské lince.

  • Křemen

Chcete-li prvotřídní vzhled bez náročné údržby, je křemen ideální volba. Je vhodná, pokud máte velmi frekventovanou kuchyni nebo malé děti a chcete povrch, který je méně náchylný na skvrny a stopy. Křemen však stále vyžaduje ostražitost, zejména u světlejších barev. 

Jedná se o jeden z nejodolnějších povrchů pracovní desky, který je dnes k dispozici a je určen pro komerční kuchyně a zdravotnická zařízení. Neporézní, protože veškerý vzduch je odsáván vibracemi, teplem a tlakem tvářecího procesu. Nízká údržba a nevyžaduje speciální čisticí prostředky, ale přesto vyžaduje pozornost, zejména u světlejších barev. 

Barva je relativně konzistentní od desky k desce, ale vzory se mohou lišit. 

  • Mramor

Z mramoru dýchá luxus, je vhodný do kuchyní, které se nebudou příliš používat. Porézní povrch vyžaduje pravidelnou údržbu. Je to jeden z nejnáchylnějších povrchů k tvorbě skvrn a oděru. Vzhled se liší kus od kusu. Rozsah barev a žilkování od jemných po robustní. 

  • Masivní dřevo

Máte rádi teplo a charakter dřeva a chcete do malé části kuchyně přidat ohnisko podobné nábytku, pak je ideální kuchyňská deska a deska za kuchyňskou linku z masivního dřeva.

Dřevo je skvělé jako ústřední bod nebo specializovaná stanice pro přípravu (krájení) jídla, ale nedoporučuje se jako hlavní povrch v celé kuchyni. Dřevo vyžaduje pravidelnou údržbu, snadno se poškrábe a je náchylné k poškození vodou, párou a dalšími předměty z domácnosti. Dřevo lze však snadno opravit lehkým broušením a aplikací oleje. 

Dřevo je jednou z nejkvalitnějších a nejpevnějších přírodních surovin. Vzhled se liší. Rozsah barev a struktury zrn podle druhu a povrchové úpravy. 

  • Laminát

Pro laminát se rozhodněte, pokud máte omezený rozpočet nebo plánujete v blízké budoucnosti pořídit svou „vysněnou“ pracovní desku. Je odolný proti oděru a velmi snadný na údržbu. Ať už si vyberete kteroukoli z prakticky neomezených možností barev a vzorů, bude vypadat konzistentně v celé vaší kuchyni. 

Další zajímavé články

Nepřehlédněte